07. 09. 2023  
 

Novinky
Základní info
Aktivity
Partneři
Kalendář akcí
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakt
Bozi Dar

RybařeníPenzion v Jižních ČecháchKunžakUbytováníUbytování velkých skupinChata Česká KanadaChata StrmilovUbytování Česká KanadaChata u rybníkaChata Jižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkPenzion v Kunžaku


Tento projekt byl spolufinancován z ESF a státního rozpočtu ČR


05. 05. 2008 | equal.romea.cz | Tiskové zprávy

Projekt Equal pomohl zajistit zaměstnání, rekvalifikaci nebo studium téměř třem stovkám Romů

Projekt Podpora Romů v Praze je součástí nadnárodního partnerství Iniciativy Společenství Equal. Cílem tohoto projektu je rozvoj vzdělávání a zaměstnávání Romů a jejich snazší začlenění do společnosti. Projekt probíhá již třetím rokem a podílí se na něm 6 partnerských organizací – občanská sdružení Slovo 21, Romea a R-Mosty, Magistrát hl. m. Prahy, Úřad m. č. Praha 3 a ZŠ Havlíčkovo náměstí. K 1. březnu 2008 prošlo projektem celkem 1 406 klientů a dosud již 299 z nich bylo zaměstnáno, rekvalifikováno nebo přijato na střední a vysoké školy.

V rámci projektu Podpora Romů v Praze jsou realizovány aktivity jako například příprava romských žáků základních škol na střední školy, příprava romských středoškoláků na vysoké školy, organizace kurzů pro romské ženy „Ženy to umí” (PC kurzy, kurzy angličtiny, motivační workshopy), založení a vedení Internetového centra a Internetové burzy práce, rekvalifikační a kvalifikační kurzy pro pražské Romy, školení a zaměstnávání terénních zprostředkovatelů práce, kurzy na dokončení základního vzdělání pro dospělé a mnoho dalších.

Úspěšnosti tohoto projektu významně napomohla Internetová burza práce, kterou uvedlo do provozu občanské sdružení Romea, jeden z partnerů projektu, v červnu 2006. Její idea vychází z dlouhotrvajícího problému, kterým je vedle diskriminace na trhu práce nízká kvalifikace romské populace. Projekt si klade za cíl podporovat vzdělanost a zaměstnanost Romů, zejména pak těch, kteří projeví zájem o její služby a tím i snahu změnit svoji životní situaci. Internetová burza práce je informační servis, který pravidelně shromažďuje a uveřejňuje pracovní nabídky zejména v Praze a Středočeském kraji v ČR a vzdělávací možnosti formou rekvalifikací nebo stáží.

Příběhy dosavadních  úspěšných účastníků projektu jsou zachyceny v tištěné brožuře Podpora Romů v Praze, která je pro zájemce k dispozici v redakci Romea, Žitná 49, Praha 2 a v Internetovém centru, Moravská 43, Praha 2.

Jednou z nich je například Marie Kančiová (23), které se prostřednictvím romského terénního zprostředkovatele podařilo najít zaměstnání. Marie pochází z Chomutovska, regionu s jednou z největších nezaměstnaností. Vyučila se jako pomocná kuchařka, ale dlouho se jí nedařilo najít vhodnou práci. Před třemi měsíci se Marie přestěhovala do Prahy a s pomocí zprostředkovatele práce našla vytoužené zaměstnání ve svém oboru.

 

Ladislav Goral (42) se vyučil tesařem, ale dlouhá léta pracoval jako popelář. V rámci projektu Podpora Romů v Praze nastoupil do kurzu pro získání řidičského oprávnění typu C, který úspěšně absolvoval a stal se profesionálním řidičem. Projekt panu Goralovi výrazně pomohl k lepšímu pracovnímu uplatnění a znovunabytí potřebného sebevědomí.

Olga Ščuková (38) se v rámci projektu zúčastnila přípravných kurzů na přijímací řízení na střední školu. Od doby, kdy se úspěšně vyučila prodavačkou potravin, uběhlo již 20 let, přesto našla odvahu a rozhodla se studovat Evangelickou sociálně-právní akademii. „Kurz mi velmi pomohl a na Evangelickou akademii mě přijali. Nyní jsem již ve 2. ročníku”, říká Olga Ščuková, která se po dokončení školy chystá pracovat v sociální oblasti.

Tomáš Bystrý (18) studuje všeobecné pražské gymnázium. Přihlásil se do Mediálního kurzu pro zájemce z řad Romů. Už od dětství Tomáše lákala práce novináře. Když mu projekt nabídl možnost účastnit se těchto kurzů, neváhal. „Mediální kurz prohloubil moje vědomosti a mám díky němu lepší představu o tom, co práce novináře obnáší a v čem na sobě musím pracovat”, říká Tomáš Bystrý.

Životní osud Evy Biliové (22) je velmi pohnutý. Pochází z mosteckého Chánova, v 10ti letech se s rodinou přestěhovala na Slovensko, odkud se po 4 letech bídy vrátila zpět do Chánova. Na Slovensku Eva nechodila do školy, takže po návratu do Čech musela téměř v 15ti letech znovu do 5. třídy základní školy. Díky svému příteli se dozvěděla o možnosti dokončit si základní vzdělání na ZŠ Havlíčkovo náměstí. Povinnou školní docházku úspěšně zakončila závěrečnými zkouškami a jejím snem je následné studium na konzervatoři.

Tomáš Ščuka (24) se v rámci projektu Podpora Romů v Praze zúčastnil přípravných kurzů na přijímací zkoušky na vysoké školy. Do Prahy Tomáše přivedla touha studovat Policejní akademii. „Příprava mi velmi pomohla, byla intenzivní a s blížícím se termínem přijímacích zkoušek dost náročná. Přinesla ovšem ovoce a já teď studuji 2. ročník Policejní akademie. Jednou bych chtěl být vyšetřovatelem na kriminálce“, říká o svých plánech Tomáš.

Poznámky pro redaktory: Více informací naleznete na oficiálních stránkách projektu www.equal.romea.cz, Internetová burza práce - www.burzaprace.romea.cz. Pro více informací, prosím, kontaktujte: Best Communications, Michaela Dvořáková, mobil: 724..., Michaela.Dvorakova@bestcg.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Adam Pospíšil | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ROMEA

22.06.2008:
VIDEO

18.06.2008:
PREZENTACE

18.06.2008:
VIDEO

Copyright © ROMEA 2005 - 2006.
Publikování nebo jakékoliv jiné formy dalšího šíření obsahu serveru equal.romea.cz jsou bez písemného souhlasu občanského sdružení ROMEA zakázány. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.