18. 10. 2017  
 

Novinky
Základní info
Aktivity
Partneři
Kalendář akcí
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakt
Bozi Dar

RybařeníPenzion v Jižních ČecháchKunžakUbytováníUbytování velkých skupinChata Česká KanadaChata StrmilovUbytování Česká KanadaChata u rybníkaChata Jižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkPenzion v Kunžaku


Tento projekt byl spolufinancován z ESF a státního rozpočtu ČR


05. 06. 2007 | equal.romea.cz | Napsali o nás

Prvních devět Romů si dálkově ukončilo základní vzdělání v kurzu

Prvních devět Romů z Prahy absolvovalo úspěšně kurz, v němž si mohli dálkově dokončit své neúplné základní vzdělání. Výuka je součástí projektu, který má Romům z hlavního města pomoci lépe se uplatnit na trhu práce a má nastartovat jejich celoživotní učení. ČTK to sdělila zástupkyně projektu Michaela Dvořáková.

Prvních devět Romů z Prahy absolvovalo úspěšně kurz, v němž si mohli dálkově dokončit své neúplné základní vzdělání. Výuka je součástí projektu, který má Romům z hlavního města pomoci lépe se uplatnit na trhu práce a má nastartovat jejich celoživotní učení. ČTK to sdělila zástupkyně projektu Michaela Dvořáková.

"Většina z devíti absolventů již podala přihlášku a byla přijata na učební obor nebo střední školu," uvedla Dvořáková.

Kurz k doplnění základního vzdělání připravila základní škola na Havlíčkově náměstí v Praze 3. Je jediný v Česku. Škola vytvořila vzdělávací plány předmětů a osnovy. Výuka se přizpůsobila potřebám příslušníků menšiny. Podle ředitelky školy Ireny Maisnerové se učitelé účastníkům věnovali individuálně. "Absolventům kurzu se velmi zvýšila možnost dalšího vzdělávaní a šance uplatnit se na trhu práce," dodala Meisnerová.

Podle studie Rozvojového programu OSN (UNDP) asi pětina Romů v ČR základní vzdělání nedokončí. Absolvuje ho 36 procent romských dětí. Je to tak nejrozšířenější stupeň vzdělání, kterého Romové v Česku dosahují. Asi 16 procent romských chlapců a děvčat se vyučí, střední školu dokončí každý dvacátý. Bakalářský titul získá zhruba jen jeden ze 300 Romů, stejně tak i titul magisterský či inženýrský. Podle menšího výzkumu sdružení Dženo by si zhruba polovina romských rodičů přála, aby jejich děti měly nejméně maturitu. Vysokoškolský titul by u jména svého potomka ráda viděla pětina romských otců a matek.

Kurz k ukončení základního vzdělání je součástí projektu, jehož hlavním organizátorem je sdružení Slovo 21. Na uceleném programu vzdělávání a zaměstnávání Romů s ním kromě školy pracují sdružení Romea a R-Mosty, žižkovská radnice, pražský magistrát a organizace ze Slovinska a Portugalska. Nabízí nejen možnost ukončit základní vzdělání, ale i počítačové či rekvalifikační kurzy. Několik Romů bylo vyškoleno na terénní zprostředkovatele práce. Vybraní uchazeči se ve speciálním výcviku připravovali na práci v médiích. Tříletý projekt hradí Evropský sociální fond a státní rozpočet.

Další bezplatný kurz začne v září. Zájemci z Prahy se mohou hlásit na adresu školy či její ředitelce. Podle Dvořákové mají o výuku zájem nejen lidé z Prahy. Škola proto plánuje, že by se do budoucna mohlo díky dalším projektům vzdělávání rozšířit i do dalších měst.


Autor: ROMEA | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ČTK

22.06.2008:
VIDEO

18.06.2008:
PREZENTACE

18.06.2008:
VIDEO

Copyright © ROMEA 2005 - 2006.
Publikování nebo jakékoliv jiné formy dalšího šíření obsahu serveru equal.romea.cz jsou bez písemného souhlasu občanského sdružení ROMEA zakázány. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.