18. 10. 2017  
 

Novinky
Základní info
Aktivity
Partneři
Kalendář akcí
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakt
Bozi Dar

RybařeníPenzion v Jižních ČecháchKunžakUbytováníUbytování velkých skupinChata Česká KanadaChata StrmilovUbytování Česká KanadaChata u rybníkaChata Jižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkPenzion v Kunžaku


Tento projekt byl spolufinancován z ESF a státního rozpočtu ČR


03. 10. 2006 | equal.romea.cz | Napsali o nás

Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných Romů

Zvyšování kvalifikace nezaměstnaných Romů a tím i jejich šance na získání nové práce je cílem projektu EQUAL, na který získalo sdružení Slovo 21 prostředky z fondů Evropské unie. Projekt je určen Romům všech věkových kategorií a dbá také samozřejmě o zvyšování kvalifikace. Více pověděla Marii Vrábelové ředitelka tohoto sdružení Jelena Silajdžič.

  RealAudio ~ Streaming / Download (c) Český rozhlas 1 - Radiožurnál, O Roma vakeren

"Je to druhé kolo programu EQUAL v České republice a bude to trvat do srpna 2008."

Kdo všechno na tom spolupracuje?

"Občanské sdružení Slovo 21 je příjemcem toho grantu a našimi partnery je Hlavní město Praha, občanské sdružení R-Mosty, Romea, Městská část Praha 3 a Základní škola Havlíčkovo náměstí. Také máme mezinárodní partnery a to město Coimbra z Portugalska a rozvojovou agenturu Mura ze Slovinska."

Jak jste se dostali k mezinárodním partnerům?

"Vyhledávali jsme partnery, kteří se zabývají podobnými věcmi, jako my, kteří realizovali podobné projektu. A nebo jsme vyhledávali partnery, kteří dělají něco, o čem jsme cítili, že nám tady v Praze chybí. Oni dělají nějaké věci, které se tady nedějí a na druhou stranu tady ta pražská situace ohledně vzdělávání a zaměstnávání je mnohem lepší než v Portugalsku. V celém Portugalsku jsou možná dva nebo tři Romové na středních školách. Mají tam strašně vysokou kriminalitu, tak právě pracují s vězni, což je něco, čemu se můžeme naučit. Taky rozvojová agentura ze Slovinska rozjíždí některé věci, které už tady máme několik let, my se od nich zase naučíme něčemu novému. Myslím, že je to strašně dobré."

Vzájemně spolupracujete s romskými organizacemi. Přináší to už nějaké ovoce?

"Ano, absolutně. Projekt EQUAL je založený právě na partnerství a myslím, že je to jedna z nejlepších úrovní toho projektu. My jsme opravdu velmi otevřená organizace, ale ten projekt nás nutí ještě víc spolupracovat. Linky, které mezi námi jsou, jsou ještě pevnější. Pořád si voláme, mailujeme, scházíme se a dáváme to dohromady. Doufáme, že z toho vznikne jednotná síť, kde bychom měli státní správu, samosprávu, městskou část, vzdělávací organizace, nevládní sektor. To by mělo dělat systém na vyšší úrovni, kde by byli všichni zapojeni a kde by měl každý svoji roli, aby to mělo větší kvalitu než dosud."

Vy končíte s projektem, jak jste řekla, v roce 2008. Co by vás potěšilo? Jaký by ten výsledek konkrétně měl být?

"Tak konkrétní výsledek by měl být co největší počet zaměstnaných Romů, co největší počet mladých romských žáků zapsaných na střední nebo vysoké školy, co největší počet dospělých, kteří dodělají základní nebo střední školy, kteří dodělají rekvalifikační kurzy atd. Navíc, vytvořit jeden systém, jeden model, který by byl použitelný na vyšší úrovni, kde by byly všechny segmenty propojeny, aby to fungovalo a přesně se vědělo, kdo má jakou roli."

Bere si z vás někdo příklad? Spojil se s vámi někdo, kdo by žádal o radu z jiných míst, než je Praha?

"Právě, že v rámci toho programu teď vytváříme národní tematické sítě. To znamená, že máme síť, na které jsou projekty z celé České republiky, které mají něco společného. Tedy zaměstnávání a vzdělávání Romů a podobných kategorií obyvatelstva. A to je taky velmi dobrá věc. Vyměňujeme si zkušenosti, dáváme věci dohromady. Ty výstupy budou určitě společné a budou také návrhy na změnu legislativy nebo návrhy na ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí, které se tomu mají věnovat. Alespoň částečně by i ministerstva mohla vyvíjet svoji strategii v těch oblastech, protože do každého projektu, a je jich 106, je zapojeno pět, šest, sedm expertů, ale opravdu expertů. Když se to dá dohromady, tak je to opravdu síla a mělo by se využít zkušeností, které budou potřeba."


Autor: ROMEA | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.romove.cz

22.06.2008:
VIDEO

18.06.2008:
PREZENTACE

18.06.2008:
VIDEO

Copyright © ROMEA 2005 - 2006.
Publikování nebo jakékoliv jiné formy dalšího šíření obsahu serveru equal.romea.cz jsou bez písemného souhlasu občanského sdružení ROMEA zakázány. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.